Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F157IPM
Texas Instruments
32KB 32K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430x1xx Series 64 Pin 8MHz 2.2V 64-LQFP
SOT-23
MSP430F157IPM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x1xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 12 |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.6mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 256 kb |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 1 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $19.16000 | $19.16 |
| 500 | $18.9684 | $9484.2 |
| 1000 | $18.7768 | $18776.8 |
| 1500 | $18.5852 | $27877.8 |
| 2000 | $18.3936 | $36787.2 |
| 2500 | $18.202 | $45505 |
The package has a 64-LQFP shape. There are 48 I/Os on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory that the program uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. MSP430x1xx series components belong to this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 32KB 32K x 8 + 256B. With a MSP430 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 64. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 2.2V volts. The system has YES channels for DMA communication. The part has a memory size of 32kB. At a frequency of 8MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It is possible to access the 64 pins on the chip through the 64 pins. The clock has 2 timers/counters to keep track of the time. MCU chip counts 64 pins. There are a total of 8 A/D converters on the device. The bits of the part is 12. The part has been designed to incorporate 1 I2C channels. As part of the part, 2 serial I/Os have been incorporated.
MSP430x1xx series
1 I2C channels
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F157IPM Microcontroller applications. MSP430F157IPM MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Fabric
Oscilloscopes
Dryers
Embedded gateways
Smoke alarms
Measuring revolving objects
Automatic braking system
Aerospace navigation systems
Toys
Hearing aids
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
