Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F1491IPM
Texas Instruments
60KB 60K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430x1xx Series 64 Pin 8MHz 3V 64-LQFP
SOT-23
MSP430F1491IPM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP430x1xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8MHz |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | SPI, UART, USART |
| Memory Size | 60kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 48 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 60KB 60K x 8 + 256B |
| Connectivity | SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 0.56mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | Slope A/D |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 8 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Density | 480 kb |
| ROM (words) | 61440 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 48 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $19.16000 | $19.16 |
| 500 | $18.9684 | $9484.2 |
| 1000 | $18.7768 | $18776.8 |
| 1500 | $18.5852 | $27877.8 |
| 2000 | $18.3936 | $36787.2 |
| 2500 | $18.202 | $45505 |
64-LQFP-packages are available. There are 48 I/O ports on this IC chip. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. MSP430x1xx-series components are electrical components. The size of the program memory of Microcontroller is 60KB 60K x 8 + 256B. A MSP430 Core processor is used to power the device. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. 64 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 16-bit manner. An output voltage of 3V volts is available for this Microcontroller chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 60kB. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 8MHz. The device works in YES PWM channels. It is possible to access the 64 pins on the chip. Using the timer/counter system, it has 2 timers/counters. The pins counted are 64. As far as the programmability is concerned, it has 48 Programmable I/Os. The ADC channel count on this device totals up to 8 channels. As part of the part, 2 serial I/Os have been incorporated.
MSP430x1xx series
64 Terminals
Based on the 16-Bit
Comes with 64 Pins
There are a lot of Texas Instruments MSP430F1491IPM Microcontroller applications. MSP430F1491IPM MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Virtual reality VR robots
Industrial robot
Switches
Communication
Smart highways
Auto-breaking system
Gas monitoring systems
DVDDVMP3 players
Projector
PDAs, game consoles
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
