LP2985-18DBVR
LP2985-18DBVR
LP2985-18DBVR
Texas Instruments
Enable Fixed Tin LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
SOT-23
LP2985-18DBVR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time 6 Weeks
Contact PlatingTin
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Surface MountYES
Number of Pins 5
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 5
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Packing Method TR
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Base Part Number LP2985
Pin Count5
Current - Supply (Max) 2.5mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Max) 16V
Output Voltage 1.8V
Output Type Fixed
Max Output Current150mA
Output Configuration Positive
Quiescent Current850μA
Control Features Enable
Accuracy 1.5 %
Output Voltage 1 1.8V
Number of Regulators1
Min Input Voltage 2.2V
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq) 95μA
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
PSRR 45dB (1kHz)
Dropout Voltage280mV
Dropout Voltage1-Nom 0.28V
Voltage Tolerance-Max 4%
Nominal Output Voltage 1.8V
Input Bias Current 850μA
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Height 1.45mm
Length 2.9mm
Width 1.6mm
Thickness 1.2mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:13937 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LP2985-18DBVR Product Details
LP2985-18DBVR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number LP2985 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TR way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 150mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 850μA Quiescent Current state.
LP2985-18DBVR Features
280mV dropout voltage