Welcome to Hotenda.com Online Store!

LMK04100SQE/NOPB
Texas Instruments
3.3V 1.08GHz LMK04100 Clock Generators PLLatinum? Series 48-WFQFN Exposed Pad 48 Terminals Surface Mount 3.15V~3.45V Tape & Reel (TR)
SOT-23
LMK04100SQE/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SONET; SDH |
| Max Power Dissipation | 2mW |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK04100 |
| Output | LVCMOS, 2VPECL, LVPECL |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 435mA |
| Frequency (Max) | 1.08GHz |
| Number of Inputs | 2 |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:7 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Duty Cycle | 50 % |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.729865 | $13.729865 |
| 10 | $12.952703 | $129.52703 |
| 100 | $12.219532 | $1221.9532 |
| 500 | $11.527860 | $5763.93 |
| 1000 | $10.875339 | $10875.339 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
