Welcome to Hotenda.com Online Store!

LMK03806BISQ/NOPB
Texas Instruments
3.3V 2.6GHz LMK03806 Clock Generators 64 Pins 64-WFQFN Exposed Pad 64 Terminals Surface Mount 3.15V~3.45V Tape & Reel (TR)
SOT-23
LMK03806BISQ/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Clock Generators |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK03806 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 445mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 2.6GHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20.5MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 0m |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $15.28000 | $15.28 |
| 500 | $15.1272 | $7563.6 |
| 1000 | $14.9744 | $14974.4 |
| 1500 | $14.8216 | $22232.4 |
| 2000 | $14.6688 | $29337.6 |
| 2500 | $14.516 | $36290 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
