Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM78S40N
Texas Instruments
16 Terminals 2.5V 16-Pin LM78S40 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100Hz~100kHz Tube 1.5A Switch 16-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
LM78S40N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | LM78S40 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 40V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5A |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Current - Output | 1.5A Switch |
| Max Output Voltage | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Topology | Buck, Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100Hz~100kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Voltage - Output (Max) | 40V Switch |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
