Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM393ADR
Texas Instruments
Surface Mount Cut Tape (CT) 20mA mA 1.3 μs μs Linear Comparators 106.02dB dB -25nA pA 600μA μA 1mV mV Surface Mount
SOT-23
LM393ADR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Differential |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Comparator |
| Packing Method | TR |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | LM393 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | CMOS, MOS, Open-Drain, TTL |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 5/30V |
| Nominal Supply Current | 600μA |
| Output Current | 20mA |
| Max Supply Current | 500μA |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Response Time | 1.3 μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V~36V ±1V~18V |
| Output Current per Channel | 6mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Voltage Gain | 106.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.05μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 36V |
| Max Input Current | 250nA |
| Input Bias Current | -25nA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Voltage - Input Offset (Max) | 2mV @ 30V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25μA @ 5V |
| Ambient Temperature Range High | 70°C |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Linear - Comparators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
