Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM2590HVSX5.0AQ/NOPB
Texas Instruments
7 Terminals 4.5V LM2590 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tape & Reel (TR) TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
SOT-23
LM2590HVSX5.0AQ/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Base Part Number | LM2590 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G7 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 5mA |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height Seated (Max) | 4.79mm |
| Width | 8.64mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.716400 | $8.7164 |
| 10 | $8.223019 | $82.23019 |
| 100 | $7.757565 | $775.7565 |
| 500 | $7.318458 | $3659.229 |
| 1000 | $6.904205 | $6904.205 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
