Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM2577T-12
Texas Instruments
5 Terminals 3.5V 5-Pin LM2577 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 3A Switch TO-220-5
SOT-23
LM2577T-12 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | SINGLE |
| Base Part Number | LM2577 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 80 % |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Output Voltage | 12V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 3A |
| Operating Supply Voltage | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Current - Output | 3A Switch |
| Quiescent Current | 10mA |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Height | 8.89mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 4.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
