Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM2577MX-ADJ
Texas Instruments
24 Terminals 3.5V LM2577 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 3A Switch 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
LM2577MX-ADJ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LM2577 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Output Voltage | 15V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Current - Output | 3A Switch |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output (Max) | 60V Switch |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
