Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM25010SD
Texas Instruments
10 Terminals 10-Pin LM25010 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~1MHz Tape & Reel (TR) 10-WDFN Exposed Pad
SOT-23
LM25010SD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | LM25010 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Output Voltage | 37V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 7.4V |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Max Supply Voltage | 42V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 645μA |
| Max Output Voltage | 37V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Control Technique | CONSTANT OFF TIME |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
