Welcome to Hotenda.com Online Store!

F280049CPMS
Texas Instruments
256KB 256K x 8 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller C2000™ C28x Piccolo™ Series F280049 64 Pin 1.2V 64-LQFP
SOT-23
F280049CPMS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | F280049 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 26 |
| Speed | 100MHz |
| RAM Size | 100K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V~1.32V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | C28x |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 14x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of UART Channels | 2 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.66000 | $12.66 |
| 10 | $11.63400 | $116.34 |
| 25 | $11.15200 | $278.8 |
| 160 | $9.82563 | $1572.1008 |
| 640 | $8.74059 | $5593.9776 |
The F280049CPMS is a powerful 32-bit floating-point microcontroller unit (MCU) that lets designersincorporate crucial control peripherals, differentiated analog, and nonvolatile memory on a single device.The real-time control subsystem is based on TI’s 32-bit C28x CPU, which provides 100 MHz of signal processingperformance. The C28x CPU is further boosted by the new TMU extended instruction set, which enables fastexecution of algorithms with trigonometric operations commonly found in transforms and torque loopcalculations; and the VCU-I extended instruction set, which reduces the latency for complex math operations commonly found in encoded applications.The CLA allows significant offloading of common tasks from the main C28x CPU. The CLA is an independent32-bit floating-point math accelerator that executes in parallel with the CPU. Additionally, the CLA has its owndedicated memory resources and it can directly access the key peripherals that are required in a typical controlsystem. Support of a subset of ANSI C is standard, as are key features like hardware breakpoints and hardwaretask-switching.
? TMS320C28x 32-bit CPU
– 100 MHz
– IEEE 754 single-precision Floating-Point Unit
(FPU)
– Trigonometric Math Unit (TMU)
? 3×-cycle to 4×-cycle improvement for
common trigonometric functions versus
software libraries
? 13-cycle Park transform
– Viterbi/Complex Math Unit (VCU-I)
– Ten hardware breakpoints (with ERAD)
? Programmable Control Law Accelerator (CLA)
– 100 MHz
– IEEE 754 single-precision floating-point
instructions
– Executes code independently of main CPU
? On-chip memory
– 256KB (128KW) of flash (ECC-protected)
across two independent banks
– 100KB (50KW) of RAM (ECC-protected or
parity-protected)
– Dual-zone security supporting third-party
development
– Unique Identification (UID) number
? Clock and system control
– Two internal zero-pin 10-MHz oscillators
– On-chip crystal oscillator and external clock
input
– Windowed watchdog timer module
– Missing clock detection circuitry
? 1.2-V core, 3.3-V I/O design
– Internal VREG or DC-DC for 1.2-V generation
allows for single-supply designs
– Brownout reset (BOR) circuit
? System peripherals
– 6-channel Direct Memory Access (DMA)
controller
– 40 individually programmable multiplexed
General-Purpose Input/Output (GPIO) pins
– 21 digital inputs on analog pins
– Enhanced Peripheral Interrupt Expansion
(ePIE) module
– Multiple low-power mode (LPM) support with
external wakeup
? Medium/short range radar
? Air conditioner outdoor unit
? Door operator drive control
? Automated sorting equipment
? CNC control
? Textile machine
? Welding machine
? AC charging (pile) station
? DC charging (pile) station
? EV charging station power module
? Wireless vehicle charging module
? Energy storage power conversion system (PCS)
? Central inverter
? Solar power optimizer
? String inverter
? DC/DC converter
? Inverter & motor control
? On-board (OBC) & wireless charger
? AC drive control module
? AC drive power stage module
? Linear motor power stage
? Servo drive control module
? AC-input BLDC motor drive
? DC-input BLDC motor drive
? Industrial AC-DC
? Three phase UPS
? Merchant network & server PSU
? Merchant telecom rectifiers
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
