Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS90LV048ATMTCX
Texas Instruments
16 Terminations3.3V 16 Pin DS90LV048 Receivers0/4 Drivers/Receivers4 Functions
SOT-23
DS90LV048ATMTCX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Receiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 866mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | DS90LV048 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Dissipation | 866mW |
| Propagation Delay | 2.7 ns |
| Supply Current-Max | 15mA |
| Turn On Delay Time | 2.7 ns |
| Data Rate | 400Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | NO |
| Output Polarity | TRUE |
| Protocol | LVDS |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Power Consumption | 30W |
| Number of Drivers/Receivers | 0/4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Output Low Current-Max | 0.002A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $15.224960 | $15.22496 |
| 10 | $14.363170 | $143.6317 |
| 100 | $13.550160 | $1355.016 |
| 500 | $12.783170 | $6391.585 |
| 1000 | $12.059594 | $12059.594 |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
