Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS8922MX
Texas Instruments
16 TerminationsDS8922 Receivers2 Bits 2/2 Drivers/Receivers2 Functions
SOT-23
DS8922MX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS8922 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Current-Max | 78mA |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 70mV |
| Interface Standard | EIA-422; ESDI; ST412; ST506 |
| Receive Delay-Max | 22.5 ns |
| Transmit Delay-Max | 15 ns |
| Output Low Current-Max | 0.008A |
| Out Swing-Min | 2 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00002A |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.429936 | $0.429936 |
| 10 | $0.405600 | $4.056 |
| 100 | $0.382642 | $38.2642 |
| 500 | $0.360983 | $180.4915 |
| 1000 | $0.340550 | $340.55 |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
