Welcome to Hotenda.com Online Store!

DS3691M/NOPB
Texas Instruments
16 Terminations5V 16 Pin DS3691 Receivers2/0 Drivers/Receivers2 Functions
SOT-23
DS3691M/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 155.100241mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Driver |
| Technology | TTL |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Current Rating | 30mA |
| Base Part Number | DS3691 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Max Supply Current | 30mA |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Differential Output | YES |
| Protocol | RS422, RS423 |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Number of Drivers/Receivers | 2/0 |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Number of Drivers | 2 |
| ESD Protection | No |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Out Swing-Min | 2 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00004A |
| Height | 1.499mm |
| Length | 10mm |
| Width | 3.988mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
