Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY74FCT827CTSOC
Texas Instruments
CY74FCT827CTSOC datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
CY74FCT827CTSOC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74FCT827 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 10 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 14 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Prop. [email protected] | 4.4 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.2mA |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Height | 2.65mm |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.459520 | $5.45952 |
| 10 | $5.150491 | $51.50491 |
| 100 | $4.858953 | $485.8953 |
| 500 | $4.583918 | $2291.959 |
| 1000 | $4.324451 | $4324.451 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
