Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY74FCT244ATSOCT
Texas Instruments
CY74FCT244ATSOCT datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
CY74FCT244ATSOCT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74FCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FCT244 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 4.6 ns |
| Quiescent Current | 100μA |
| Turn On Delay Time | 6.2 ns |
| Family | FCT |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.472243 | $3.472243 |
| 10 | $3.275701 | $32.75701 |
| 100 | $3.090284 | $309.0284 |
| 500 | $2.915363 | $1457.6815 |
| 1000 | $2.750342 | $2750.342 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
