Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY74FCT2374CTSOC
Texas Instruments
4.75V~5.25V 250MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74FCT2374 20 Pins 200μA 74FCT Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
CY74FCT2374CTSOC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74FCT |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FCT2374 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 12mA |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 250MHz |
| Propagation Delay | 5.2 ns |
| Turn On Delay Time | 2 ns |
| Family | FCT |
| Current - Quiescent (Iq) | 200μA |
| Current - Output High, Low | 15mA 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.2ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 5pF |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.625722 | $13.625722 |
| 10 | $12.854455 | $128.54455 |
| 100 | $12.126844 | $1212.6844 |
| 500 | $11.440419 | $5720.2095 |
| 1000 | $10.792848 | $10792.848 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
