Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74HCT574QM96G4Q1
Texas Instruments
4.5V~5.5V 60MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74HCT574 20 Pins Automotive, AEC-Q100, 74HCT Series 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
CD74HCT574QM96G4Q1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74HCT574 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 60MHz |
| Propagation Delay | 33 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 15 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 6mA 6mA |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 33ns @ 4.5V, 50pF |
| Prop. [email protected] | 50 ns |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 10pF |
| Number of Input Lines | 8 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Translation | N/A |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.507888 | $0.507888 |
| 10 | $0.479139 | $4.79139 |
| 100 | $0.452018 | $45.2018 |
| 500 | $0.426432 | $213.216 |
| 1000 | $0.402295 | $402.295 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
