Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74HCT356E
Texas Instruments
20 Terminations4.5V~5.5V 20 Pin 74HCT356 Signal switch74HCT Series 1 Outputs1 Functions
SOT-23
CD74HCT356E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991g |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Multiplexer |
| Additional Feature | TRANSPARENT ADDRESS LATCHES; REGISTERED DATA INPUTS |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | 74HCT356 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 600mW |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 51 ns |
| Family | HCT |
| Number of Inputs | 8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 28MHz |
| Max I(ol) | 0.004 A |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Height | 5.08mm |
| Length | 24.33mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 4.57mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 420 | $1.20800 | $507.36 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
