Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74ACT244M
Texas Instruments
CD74ACT244M datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
CD74ACT244M Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74ACT |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | 74ACT244 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 8.7 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 12.2 ns |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| High Level Output Current | -24mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.8mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.68000 | $1.68 |
| 500 | $1.6632 | $831.6 |
| 1000 | $1.6464 | $1646.4 |
| 1500 | $1.6296 | $2444.4 |
| 2000 | $1.6128 | $3225.6 |
| 2500 | $1.596 | $3990 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
