Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74AC138E
Texas Instruments
16 Terminations1.5V~5.5V 16 Pin 74AC138 Signal switch74AC Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
CD74AC138E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | 74AC138 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 1W |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 138 ns |
| Family | AC |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 100MHz |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.66000 | $0.66 |
| 10 | $0.57800 | $5.78 |
| 25 | $0.54240 | $13.56 |
| 100 | $0.44280 | $44.28 |
| 500 | $0.35000 | $175 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
