Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD4503BM
Texas Instruments
CD4503BM datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
CD4503BM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000B |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ONE FUNCTION WITH TWO BITS |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | CD4503 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Push-Pull |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 18V |
| Power Supplies | 5/15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 180 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 180 ns |
| Family | 4000/14000/40000 |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 14.1mA 23mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |
| Prop. [email protected] | 150 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Number of Input Lines | 6 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.270787 | $0.270787 |
| 10 | $0.255459 | $2.55459 |
| 100 | $0.240999 | $24.0999 |
| 500 | $0.227358 | $113.679 |
| 1000 | $0.214489 | $214.489 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
