Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADS58C28IRGC25
Texas Instruments
11 Bit 0.5mm Gold ADC ADS58C28 1.8V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ADS58C28IRGC25 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Simultaneous Sampling |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 710mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS58C28 |
| Pin Count | 64 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | LVDS, Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.75V |
| Power Dissipation | 710mW |
| Number of Bits | 11 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Pipelined |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel, Parallel |
| Resolution | 1.375 B |
| Sampling Rate | 200 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.75V~1.9V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~1.9V |
| Sampling Rate (Per Second) | 200M |
| Power Consumption | 505mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5 LSB |
| Conversion Rate | 200 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 66 dB |
| Supply Voltage1-Nom | 1.8V |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
