Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADS1282SJDJ
Texas Instruments
31 Bit ADC 2.5V CDIP
SOT-23
ADS1282SJDJ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Package / Case | CDIP |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Operating Temperature | 210°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 41mW |
| Power Dissipation | 56.1mW |
| Number of Bits | 31 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual, Single |
| Resolution | 3.875 B |
| Sampling Rate | 4 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Max Dual Supply Voltage | 2.65V |
| Power Consumption | 30mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.009% |
| Min Dual Supply Voltage | 2.15V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 250 sps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 124 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.75V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 123 dB |
| Height | 4.45mm |
| Length | 35.56mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 3.56mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 2 | $260.92500 | $521.85 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
