Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADS1210P
Texas Instruments
24 Bit 2.54mm ADC ADS1210 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
ADS1210P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | PGA |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 18 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS1210 |
| Pin Count | 18 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | PGA-ADC |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 16k |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Output Format | SERIAL |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Length | 22.48mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
