Welcome to Hotenda.com Online Store!

74ALVCH16373ZRDR
Texas Instruments
D-Type, Latch 1.65V~3.6V 8 Bits Tri-State Latches 74ALVCH Series 74ALVCH16373 54 Pins BOTTOM CMOS 54-TFBGA
SOT-23
74ALVCH16373ZRDR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | LIFEBUY (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-TFBGA |
| Number of Pins | 54 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ALVCH |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 54 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 1.65V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Base Part Number | 74ALVCH16373 |
| Pin Count | 54 |
| Output Type | Tri-State |
| Circuit | 8:8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 24mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 4.9 ns |
| Quiescent Current | 40μA |
| Turn On Delay Time | 1 ns |
| Family | ALVC/VCX/A |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Prop. [email protected] | 3.6 ns |
| Control Type | ENABLE LOW/HIGH |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.04mA |
| Number of Input Lines | 16 |
| Independent Circuits | 2 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 8mm |
| Width | 5.5mm |
| Thickness | 800μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Latches from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
