Welcome to Hotenda.com Online Store!

74ABT162245DLRG4
Texas Instruments
74ABT162245DLRG4 datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
74ABT162245DLRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ABT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | WITH DIRECTION CONTROL |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Packing Method | TR |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74ABT162245 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 5.1 ns |
| Quiescent Current | 32mA |
| Turn On Delay Time | 7.1 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Direction | Bidirectional |
| Current - Output High, Low | 12mA 12mA; 32mA 64mA |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Schmitt Trigger | No |
| Translation | N/A |
| Height | 2.79mm |
| Length | 15.88mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.155832 | $5.155832 |
| 10 | $4.863992 | $48.63992 |
| 100 | $4.588672 | $458.8672 |
| 500 | $4.328936 | $2164.468 |
| 1000 | $4.083902 | $4083.902 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
