Welcome to Hotenda.com Online Store!
1-1617128-6
TE Connectivity
1-1617128-6 datasheet pdf and Signal Relays, Up to 2 Amps product details from TE Connectivity stock available on our website
SOT-23
1-1617128-6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Material | Gold/Palladium/Platinum/Silver Alloy/Gold Plated |
| Package / Case | TO-5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Mounting Feature | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| ECCN (US) | EAR99 |
| DC Coil Voltage (V) | 5 |
| Coil Current (mA) | 50 |
| Coil Resistance (Ohm) | 100 |
| Maximum Pick-Up Voltage | 2.6VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.23VDC |
| Maximum AC Switching Voltage (V) | 115 |
| Maximum DC Switching Voltage (V) | 28 |
| Maximum Switching Current (A) | 1 |
| Operate Time (ms) | 4 |
| Release Time (ms) | 7.5 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Mounting | Through Hole |
| Seal | Hermetic Seal |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -65 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Product Depth (mm) | 9.4 |
| Pick-up Voltage (Max) | 2.6VDC |
| LED Indicator | No |
| Operating Temp Range | -65C to 125C |
| Voltage Rating (VDC) | 28(V) |
| Dropout Volt | 0.23VDC |
| Coil Voltage DC | 5 |
| Rad Hardened | No |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Brand | TE Connectivity |
| Package | Box |
| Base Product Number | 1617128 |
| Mfr | TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Series | Military, MIL-R-39016/16, MSCD, CII |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Military Relay |
| Additional Feature | WITH COIL SUPPRESSION DIODE |
| Subcategory | Relays |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Current(DC)-Max | 1 A |
| Sealing | HERMETICALLY SEALED |
| Termination Type | SOLDER |
| Contact Current Rating | 1(A) |
| Family | High Frequency Relays |
| Contact Form | 2 Form C |
| Relay Type | General Purpose |
| Product Type | PCB Relays |
| Contact Current(AC)-Max | 1 A |
| Coil Resistance | 100(ohm) |
| Operate Time | 4(ms) |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Coil Type | Non Latching |
| Switching Voltage | 28VDC - Nom |
| Coil Current | 50(mA) |
| Release Time | 7.5 ms |
| Must Operate Voltage | 2.6 VDC |
| Contact Rating (Current) | 1 A |
| Coil Power | 250 mW |
| Must Release Voltage | 0.23 VDC |
| Contact/Output Supply Type | AC/DC |
| Relay Action | MOMENTARY |
| Coil/Input Supply Type | DC |
| Seal Rating | Sealed - Hermetically |
| Coil Insulation | - |
| Relay Function | DPDT |
| Contact Arrangement | DPDT |
| Coil Voltage(DC)-Max | 5 V |
| Coil Current(DC)-Max | 0.05 A |
| Features | Diode |
| Coil Suppression Diode | Yes |
| Product Category | Low Signal Relays - PCB |
| Product Length (mm) | 9.4 |
| Product Height (mm) | 9.53 |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $90.17000 | $90.17 |
| 500 | $89.2683 | $44634.15 |
| 1000 | $88.3666 | $88366.6 |
| 1500 | $87.4649 | $131197.35 |
| 2000 | $86.5632 | $173126.4 |
| 2500 | $85.6615 | $214153.75 |
The 1-1617128-6 from TE Connectivity is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features 1-1617128-6 datasheet pdf and Signal Relays, Up to 2 Amps product details from TE Connectivity stock available on our website.
This microcontroller is ideal for various applications including:
Hotenda provides comprehensive technical support for the 1-1617128-6, including datasheets, application notes, and design resources. Our team of engineers is available to assist with your design challenges.
Similar Signal Relays, Up to 2 Amps from TE Connectivity and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
