Welcome to Hotenda.com Online Store!
1-1437581-1
TE Connectivity
1-1437581-1 datasheet pdf and Slide Switches product details from TE Connectivity stock available on our website
SOT-23
1-1437581-1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Silver/Nickel Flash |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Surface Mount | NO |
| Mounting Feature | SURFACE MOUNT-RIGHT ANGLE |
| Housing Material | Rynite/N/A |
| Number of Terminals | 6 |
| Actuator Material | Nylon |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Center Contact Plating | SILVER OVER NICKEL |
| Center Contact Material | BERYLLIUM COPPER |
| Terminal Material | COPPER ALLOY |
| End Contact Material | COPPER ALLOY |
| End Contact Plating | SILVER OVER NICKEL |
| ECCN (US) | EAR99 |
| HTS | 8536.50.90.50 |
| Pole Throw Configuration | DPDT |
| Actuator Style | Extended Side Slide |
| Maximum Current Rating (A) | 0.3@115VAC 28VDC |
| Dielectric Strength | 1000Vrms |
| Minimum Insulation Resistance (MOhm) | 1000 |
| Maximum Contact Resistance (mOhm) | 40 |
| Electrical Life (Cycles) | 10000 |
| Mounting | Surface Mount |
| Base Material | Cu Alloy|Polyethylene Terephthalate |
| Body Orientation | Right Angle |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 80 |
| Product Depth (mm) | 11.05 |
| Operating Temperature Max Deg. C | 80C |
| Operating Temp Range | -40C to 80C |
| Operating Temperature Min Deg. C | -40C |
| AC Voltage Rating (Max) | 115 |
| DC Voltage Rating (Max) | 28 |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Brand | TE Connectivity / Alcoswitch |
| Package | Box |
| Base Product Number | 1437581 |
| Mfr | TE Connectivity ALCOSWITCH Switches |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Series | ASE |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Termination | Gull Wing |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ELV COMPLIANT |
| HTS Code | 8536.50.90.50 |
| Subcategory | Switches |
| Current Rating (Amps) | 300mA (AC) |
| Packing Method | TUBE |
| Depth | 11.05 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Contact Finish | Silver |
| Termination Style | Gull Wing |
| Body Length or Diameter | 10.16 mm |
| Body Breadth | 7.37 mm |
| Actuator Type | Standard |
| Brand Name | Alcoswitch |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-On |
| Contact Resistance | 0.1 mΩ |
| Insulation Resistance | 1000000000 Ω |
| Contact Current(DC)-Max | 0.3 A |
| Sealing | TAPE SEALED |
| ELV | Compliant |
| Contact Voltage(DC)-Max | 28 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 115 V |
| Termination Type | SOLDER |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Electrical Life | 15,000 Cycles |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Mechanical Life | 15,000 Cycles |
| Switch Type | SLIDE SWITCH |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Operating Force | 950gf |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Product Type | Slide Switches |
| Illumination Color | - |
| Contact Current(AC)-Max | 0.3 A |
| Contact (AC) Max Rating R Load | |
| Contact Timing | Shorting (MBB) |
| Contact (DC) Max Rating R Load | |
| Contact Voltage(AC)-Max | 115 V |
| Current Rating (Max) | 0.3(A) |
| Actuator Color | Black |
| Switch Travel | 2.79mm |
| Switch Action | LATCHED |
| Operating Force-Max | 9.81 N |
| Lamp Type | - |
| Features | - |
| Product Category | Slide Switches |
| Voltage Rating - AC | 115 V |
| Product Length (mm) | 10.2 |
| Width | 7.37 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Body Height | 4.43 mm |
| Actuator Length | 2.79 mm |
| Product Height (mm) | 5.32 |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $5.914800 | $5.9148 |
| 10 | $5.580000 | $55.8 |
| 100 | $5.264151 | $526.4151 |
| 500 | $4.966180 | $2483.09 |
| 1000 | $4.685076 | $4685.076 |
The 1-1437581-1 from TE Connectivity is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features 1-1437581-1 datasheet pdf and Slide Switches product details from TE Connectivity stock available on our website.
This microcontroller is ideal for various applications including:
Hotenda provides comprehensive technical support for the 1-1437581-1, including datasheets, application notes, and design resources. Our team of engineers is available to assist with your design challenges.
Similar Slide Switches from TE Connectivity and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
