Welcome to Hotenda.com Online Store!

VIPER27HD
STMicroelectronics
16 Terminations8.5V~23.5V 16 Pin VIPER27 AC to DC power converterVIPer? plus Series 1 Outputs115kHz
SOT-23
VIPER27HD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 547.485991mg |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | VIPer™ plus |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Power Rating | 20W |
| Max Power Dissipation | 24W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | VIPER27 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage-Nom | 14V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 3.5mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5V~23.5V |
| Output Power | 20W |
| Topology | Flyback |
| Min Input Voltage | 8.5V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 0.74A |
| Frequency - Switching | 115kHz |
| Max Input Voltage | 23.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Nominal Input Voltage | 265V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 800V |
| Voltage - Start Up | 14V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Height | 1.5mm |
| Length | 10mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.981600 | $3.9816 |
| 10 | $3.756226 | $37.56226 |
| 100 | $3.543610 | $354.361 |
| 500 | $3.343028 | $1671.514 |
| 1000 | $3.153800 | $3153.8 |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
