Welcome to Hotenda.com Online Store!

VIPER100A-E
STMicroelectronics
5 Terminations8V~15V 5 Pin VIPER100 AC to DC power converterVIPER? Series 1 OutputsUp to 200kHz
SOT-23
VIPER100A-E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads) |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924g |
| Manufacturer Package Identifier | Pentawatt HV-P023H3 |
| Packaging | Tube |
| Series | VIPER™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 25°C |
| Power (Watts) | 100W |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Max Power Dissipation | 82W |
| Technology | MOS |
| Terminal Position | ZIG-ZAG |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 200kHz |
| Base Part Number | VIPER100 |
| Pin Count | 5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 700V |
| Input Voltage-Nom | 13V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Power Dissipation | 82W |
| Output Current | 3A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~15V |
| Max Supply Current | 16mA |
| Quiescent Current | 12mA |
| Control Features | EN, Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 200kHz |
| Max Input Voltage | 230V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Nominal Input Voltage | 13V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Max Duty Cycle | 12 % |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 11V |
| Max Input Voltage (AC) | 230V |
| Height | 20.3mm |
| Length | 10.4mm |
| Width | 4.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
