STP16C596M
STP16C596M
STP16C596M
STMicroelectronics
5V 1.27mm PMIC STP16C 24 Pin 25MHz 5V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
STP16C596M Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins 24
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
JESD-609 Code e4
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 24
ECCN Code EAR99
Type Linear
Terminal Finish Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Subcategory Display Drivers
Technology CMOS
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Number of Functions 1
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch1.27mm
Frequency 25MHz
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number STP16C
Pin Count24
Number of Outputs 16
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies5V
Max Supply Voltage5.5V
Min Supply Voltage4.5V
Nominal Supply Current14.1mA
Max Supply Current 14.1mA
Voltage - Output 16V
Topology Shift Register
Current - Output / Channel 120mA
Internal Switch(s) Yes
Number of Segments 5
Voltage - Supply (Min) 4.5V
Multiplexed Display Capability NO
Display Mode SEGMENT
Data Input Mode SERIAL
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2395 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STP16C596M Product Details
STP16C596M Overview
In order to save board space, the led driver uses the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. As part of the design of this LED driver, there are 16 outputs that have been used.The mounting method adopted is Surface Mount.When it emerges as a Linear, it performs extremely well and is highly reliable.The led light driver is capable of operating at the operating temperature of -40°C~125°C TA.As a result, it operates based on the frequency of 25MHz.24 terminations are designed for its operation.There are 24 pins used to form the base of its configuration.Having a voltage supply below 4.5V can lead to undetermined failures.It is estimated that there are 5 segments.The mount is in the way of Surface Mount.The LED driver is based on part number STP16C.As a maximum value, 5.5V is acceptable.In this device, the output voltage is 16V volts.There are 24 pins on this device.According to its characteristics, it is also categorized into Display Drivers.To meet highest efficiency standards, it works on a supply voltage of 4.5V.If the maximum supply current is less than 14.1mA, the device is capable of providing high efficiency.
STP16C596M Features
Available in the 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 25MHz
Supply voltage of 5V