Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM8S903F3M6
STMicroelectronics
8KB 8K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8S Series STM8S903 20 Pin 16MHz 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
STM8S903F3M6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | STM8S |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 16MHz |
| Base Part Number | STM8S903 |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | STM8 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 4.75mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 5x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| EEPROM Size | 640 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 32 |
| Number of Programmable I/O | 28 |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.59000 | $2.59 |
| 500 | $2.5641 | $1282.05 |
| 1000 | $2.5382 | $2538.2 |
| 1500 | $2.5123 | $3768.45 |
| 2000 | $2.4864 | $4972.8 |
| 2500 | $2.4605 | $6151.25 |
The STM8S903K3/F3 access line 8-bit microcontroller provides 8K-byte flash program memory and integrated real-world data EEPROM. The STM8S Microcontroller Series reference Manual (RM0016) refers to the devices in this series as low density. They have the following advantages: performance, robustness, and reduced system costs. The state-of-the-art core and peripherals manufactured with state-of-the-art technology, 16 MHz clock frequency, powerful Istroke O, independent watchdog with independent clock source and clock safety system ensure the performance and robustness of the device. System costs are reduced due to the integration of real data EEPROM that can support up to 300k write / erase cycles, as well as high system integration with internal clock oscillators, watchdogs and power-off resets.
Core
? 16 MHz advanced STM8 core with Harvard
architecture and 3-stage pipeline
? Extended instruction set
Memories
? Program memory: 8 Kbyte Flash; data
retention 20 years at 55 °C after 10 kcycle
? Data memory: 640 byte true data EEPROM;
endurance 300 kcycle
? RAM: 1 Kbyte
Clock, reset and supply management
? 2.95 to 5.5 V operating voltage
? Flexible clock control, 4 master clock sources
– Low power crystal resonator oscillator
– External clock input
– Internal, user-trimmable 16 MHz RC
– Internal low-power 128 kHz RC
? Clock security system with clock monitor
? Power management:
– Low-power modes (wait, active-halt, halt)
– Switch-off peripheral clocks individually
? Permanently active, low-consumption poweron and power-down reset
Interrupt management
? Nested interrupt controller with 32 interrupts
? Up to 28 external interrupts on 7 vectors
Timers
? Advanced control timer: 16-bit, 4 CAPCOM
channels, 3 complementary outputs, dead-time
insertion and flexible synchronization
internal clock oscillators
watchdogs
power-off resets
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
