Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM8S207MBT6B
STMicroelectronics
128KB 128K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8S Series STM8S207 80 Pin 24MHz 5V 80-LQFP
SOT-23
STM8S207MBT6B Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM8S |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Power Dissipation | 443mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | STM8S207 |
| Pin Count | 80 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Interface | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 68 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | STM8 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 38 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of External Interrupts | 37 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.67000 | $3.67 |
| 90 | $3.11400 | $280.26 |
| 180 | $2.69878 | $485.7804 |
| 540 | $2.29744 | $1240.6176 |
The STM8S20xxx Performance Line 8-bit microcontroller provides 32 to 128 kilobytes of flash program memory. In the STM8S microcontroller series reference manual, they are called high-density devices. All STM8S20xxx devices have the following advantages: low system cost, stable performance, short development cycle and long product life. System costs are reduced due to the integration of real data EEPROM that can support up to 300k write / erase cycles, as well as high system integration with internal clock oscillators, watchdogs and power-down resets. The performance of the device is ensured by 20 MIPS at the 24 MHz CPU clock frequency and enhanced features, including the powerful Icano, independent watchdog (with independent clock source) and clock security system.
· Core
– Max fCPU: up to 24 MHz, 0 wait states @
fCPU £ 16 MHz
– Advanced STM8 core with Harvard
architecture and 3-stage pipeline
– Extended instruction set
– Max 20 MIPS @ 24 MHz
· Memories
– Program: up to 128 Kbytes Flash; data
retention 20 years at 55 °C after 10 kcycles
– Data: up to 2 Kbytes true data EEPROM;
endurance 300 kcycles
– RAM: up to 6 Kbytes
· Clock, reset and supply management
– 2.95 to 5.5 V operating voltage
– Low power crystal resonator oscillator
– External clock input
– Internal, user-trimmable 16 MHz RC
– Internal low power 128 kHz RC
– Clock security system with clock monitor
– Wait, active-halt, & halt low power modes
– Peripheral clocks switched off individually
– Permanently active, low consumption
power-on and power-down reset
· Interrupt management
– Nested interrupt controller with 32
interrupts
– Up to 37 external interrupts on 6 vectors
· Timers
– 2x 16-bit general purpose timers, with 2+3
CAPCOM channels (IC, OC or PWM)
– Advanced control timer: 16-bit, 4 CAPCOM
channels, 3 complementary outputs, deadtime insertion and flexible synchronization
– 8-bit basic timer with 8-bit prescaler
– Auto wakeup timer
– Window watchdog, independent watchdog
Power management
Watchdog timers
Auto wakeup counter
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
