Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM8L151K6T6
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8L EnergyLite Series STM8L 32 Pin 16MHz 3V 32-LQFP
SOT-23
STM8L151K6T6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM8L EnergyLite |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | STM8L |
| Pin Count | 32 |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 30 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH, ROM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | STM8 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 22x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | ST8 |
| Number of ADC Channels | 22 |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.13000 | $2.13 |
| 10 | $1.92100 | $19.21 |
| 250 | $1.48132 | $370.33 |
| 500 | $1.31222 | $656.11 |
Medium density STM8L151x4/6 and STM8L152x4/6 devices are members of the STM8L ultra-low power 8-bit family. The medium density STM8L15x series operates from 1.8V to 3.6V (down to 1.65V when powered off) and temperature ranges from-40 °C to + 85 °C and from-40 °C to + 125 °C. The medium-density STM8L15x ultra-low power series features an enhanced STM8 CPU core that provides higher processing power (up to 16 MIPS at 16 MHz), while maintaining the advantages of a higher code density CISC architecture, 24-bit linear addressing space, and an optimized architecture for low-power operations. The series includes an integrated debugging module with a hardware interface (SWIM) that allows non-intrusive in-application debugging and ultra-fast flash memory programming. All medium-density STM8L15x microcontrollers use embedded data EEPROM and low-power, low-voltage, single-power programmable flash memory.
? Medical and hand-held equipment
? Application control and user interface
? PC peripherals, gaming, GPS and sport equipment
? Alarm systems, wired and wireless sensors
Integrated system
– Up to 32 Kbyte of medium-density embedded Flash program memory
– 1 Kbyte of data EEPROM
– Internal high speed and low-power low speed RC
– Embedded reset
? Ultra-low power consumption
– 195 μA/MHz + 440 μA (consumption)
– 0.9 μA with LSI in Active-halt mode
– Clock gated system and optimized power management
– Capability to execute from RAM for Low power wait mode and Low power run
mode
? Advanced features
– Up to 16 MIPS at 16 MHz CPU clock frequency
– Direct memory access (DMA) for memory-to-memory or peripheral-to-memory
access
? Short development cycles
– Application scalability across a common family product architecture with
compatible pinout, memory map and modular peripherals
– Wide choice of development tools
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
