Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM8L101F2P6TR
STMicroelectronics
4KB 4K x 8 FLASH STM8 8-Bit Microcontroller STM8L EnergyLite Series STM8L 20 Pin 16MHz 3V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
STM8L101F2P6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM8L EnergyLite |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 181mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | STM8L |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 18 |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Memory Type | FLASH, ROM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | STM8 |
| Peripherals | Infrared, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 4K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 4096 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | ST8 |
| Number of Programmable I/O | 30 |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
