Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L4S5VIT6
STMicroelectronics
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32L4S Series STM32L4S5 3V 100-LQFP
SOT-23
STM32L4S5VIT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32L4S |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L4S5 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 83 |
| Speed | 120MHz |
| RAM Size | 640K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD, SAI, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 8 |
| External Data Bus Width | 16 |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $14.46000 | $14.46 |
| 10 | $13.29100 | $132.91 |
| 100 | $11.22520 | $1122.52 |
| 540 | $9.98557 | $5392.2078 |
The STM32L4S5VIT6 MCU is from an ultra-low-power microcontrollers family (STM32L4+ Series) based on the high-performance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core.
It operates at a frequency of up to 120 MHz. The Cortex-M4 core features a single-precision floating-point unit (FPU), which supports all the Arm? single-precision data-processing instructions and all the data types.
Ultra-low-power with FlexPowerControl
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 120 MHz, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
RTC with hardware calendar, alarms and calibration
Up to 24 capacitive sensing channels: support touch key, linear and rotary touch sensors
16x timers: 2 x 16-bit advanced motor-control, 2 x 32-bit and 5 x 16-bit general purpose, 2x 16-bit basic, 2x low-power 16-bit timers (available in Stop mode), 2x watchdogs, SysTick timer
Up to 136 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
Memories
2-Mbyte Flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
640 Kbytes of SRAM including 64 Kbytes with hardware parity check
External memory interface for static memories supporting SRAM, PSRAM, NOR, NAND and FRAM memories
2 x Octo-SPI memory interface
4x digital filters for sigma delta modulator
Rich analogue peripherals (independent supply)
12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
2x 12-bit DAC, low-power sample and hold
2x operational amplifiers with built-in PGA
2x ultra-low-power comparators
20x communication interfaces
USB OTG 2.0 full-speed, LPM and BCD
2x SAIs (serial audio interface)
4x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
6x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
3x SPIs (5x SPIs with the dual Octo-SPI)
CAN (2.0B Active) and SDMMC
14-channel DMA controller
True random number generator
CRC calculation unit, 96-bit unique ID
8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black and white) or 10 MHz (color)
Encryption hardware accelerator: AES (128/256-bit key), HASH (SHA-256)
Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell? (ETM)
14-channel DMA controller
True random number generator
CRC calculation unit, 96-bit unique ID
8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black and white) or 10 MHz (colour)
Encryption hardware accelerator: AES (128/256-bit key), HASH (SHA-256)
Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell? (ETM)
Industrial
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
