Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L452VCT6
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32L4 Series STM32L452 3V 100-LQFP
SOT-23
STM32L452VCT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32L4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L452 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 83 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 160K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SAI, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 1x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $6.82000 | $6.82 |
| 10 | $6.16000 | $61.6 |
| 100 | $5.09970 | $509.97 |
| 540 | $4.44076 | $2398.0104 |
The STM32L452VCT6 device is an ultra-low-power microcontroller built around the powerful 32-bit RISC Arm? Cortex?-M4 core that can operate at up to 80 MHz. A floating point unit (FPU) single precision is a characteristic of the Cortex-M4 core that supports all Arm? single-precision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
A wide variety of upgraded I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix are included in the STM32L452VCT6 device. Flash memory up to 512 Kbytes and 160 Kbytes of SRAM are also included.
The STM32L452VCT6 device includes a number of readout protection, write protection, proprietary code readout protection, and firewall protection techniques for embedded Flash memory and SRAM.
One 16-bit PWM timer specifically designed for motor control, four general-purpose 16-bit timers, two 16-bit low-power timers, a fast 12-bit ADC (5 Msps), two comparators, one operational amplifier, one DAC channel, an internal voltage reference buffer, a low-power RTC, and one general-purpose 32-bit timer are all included in the devices.
Furthermore, there are up to 21 capacitive sensing channels available.
Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
RTC with HW calendar, alarms and calibration
Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
12x timers: 1x 16-bit advanced motor-control, 1x 32-bit and 3x 16-bit general purpose, 2x 16-bit basic, 2x low-power 16-bit timers (available in Stop mode), 2x watchdogs, SysTick timer
Memories
– Up to 512 KB single bank Flash, proprietary code readout protection
– 160 KB of SRAM including 32 KB with hardware parity check
– Quad SPI memory interface
Rich analog peripherals (independent supply)
– 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
– 1x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
– 1x operational amplifier with built-in PGA
– 2x ultra-low-power comparators
– Accurate 2.5 V or 2.048 V reference voltage buffered output
Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/125 °C temperature range
– 145 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
– 22 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 106 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 375 nA Standby mode with RTC
– 2.05 μA Stop 2 mode, 2.40 μA with RTC
– 84 μA/MHz run mode (LDO Mode)
– 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
– Batch acquisition mode (BAM)
– 4 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR)
– Interconnect matrix
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark? (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
Energy benchmark
– 335 ULPMark? CP score
– 104 ULPMark? PP score
Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– 2 PLLs for system clock, audio, ADC
Automobile engine control systems
Implantable medical devices
Remote controls
Office machines
Appliances
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
