Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L100RBT6A
STMicroelectronics
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L100 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
SOT-23
STM32L100RBT6A Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32L1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 32MHz |
| Base Part Number | STM32L100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 10.2mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 20x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| ROM (words) | 131072 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16000 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 7 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.27000 | $7.27 |
| 500 | $7.1973 | $3598.65 |
| 1000 | $7.1246 | $7124.6 |
| 1500 | $7.0519 | $10577.85 |
| 2000 | $6.9792 | $13958.4 |
| 2500 | $6.9065 | $17266.25 |
This datasheet provides the ordering information and mechanical device characteristics of the STM32L100x6/8/B-A ultra-low-power ARM? Cortex?-M3 based microcontrollers product line.The ultra-low-power STM32L100x6/8/B-A microcontroller family includes devices in 2different package types: 48 or 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
? Ultra-low-power platform
– 1.8 V to 3.6 V power supply
– -40°C to 85°C temperature range
– 0.28 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 1.11 μA Standby mode + RTC
– 0.44 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 1.38 μA Stop mode + RTC
– 10.9 μA Low-power Run mode
– 185 μA/MHz Run mode
– 10 nA ultra-low I/O leakage
– < 8 μs wakeup time
? Core: ARM? Cortex?-M3 32-bit CPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max
– 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
– Memory protection unit
? Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout
reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
? Clock sources
– 1 to 24 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High Speed Internal 16 MHz
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to
4.2 MHz
– PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
? Pre-programmed bootloader
– USART supported
? Development support
– Serial wire debug supported
– JTAG and trace supported
? Up to 51 fast I/Os (42 I/Os 5V tolerant), all
mappable on 16 external interrupt vectors
? Medical and handheld equipment
? Application control and user interface
? PC peripherals, gaming, GPS and sport equipment
? Alarm systems, Wired and wireless sensors, Video intercom
? Utility metering
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
