Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L052K6U6TR
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L052 32 Pin 32MHz 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
STM32L052K6U6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32L0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 351mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L052 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 27 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 1x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The ultra-low-power STM32L052x6/8 microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), highspeed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals. The STM32L052x6/8 devices provide high power efficiency for a wide range of performance. It is achieved with a large choice of internal and external clock sources, an internal voltage adaptation and several low-power modes. The STM32L052x6/8 devices offer several analog features, one 12-bit ADC with hardware oversampling, one DAC, two ultra-low-power comparators, several timers, one low-power timer (LPTIM), three general-purpose 16-bit timers and one basic timer, one RTC and one SysTick which can be used as timebases. They also feature two watchdogs, one watchdog with independent clock and window capability and one window watchdog based on bus clock.
? Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40 to 125 °C temperature range
– 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.8 μA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM
retention
– 88 μA/MHz in Run mode
– 3.5 μs wakeup time (from RAM)
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+ with MPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
? Memories
– Up to 64-Kbyte Flash memory with ECC
– 8-Kbyte RAM
– 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
? Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
? Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout
reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
? Clock sources
– 1 to 25 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High speed internal 16 MHz factorytrimmed RC (+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to
4.2 MHz RC
– Internal self calibration of 48 MHz RC for
USB
– PLL for CPU clock
? Gas/water meters and industrial sensors
? Healthcare and fitness equipment
? Remote control and user interface
? PC peripherals, gaming, GPS equipment
? Alarm system, wired and wireless sensors, video intercom
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
