STM32L051C8T3
STM32L051C8T3
STM32L051C8T3
STMicroelectronics
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L051 48 Pin 32MHz 3V 48-LQFP
SOT-23
STM32L051C8T3 Datasheet PDF
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Factory Lead Time 10 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-LQFP
Surface MountYES
Number of Pins 48
Weight 181.692094mg
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTray
Series STM32L0
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 48
ECCN Code 3A991.A.2
Max Power Dissipation91mW
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3V
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number STM32L051
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Interface I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
Memory Size64kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 37
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 64KB 64K x 8
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 6.8mA
Bit Size 32
Data Converter A/D 10x12b
Watchdog TimerYes
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 32b
PWM Channels YES
Number of Timers/Counters 5
Core Architecture ARM
EEPROM Size 2K x 8
On Chip Program ROM Width 8
CPU Family CORTEX-M0
Boundary Scan NO
Low Power Mode YES
Integrated Cache NO
Number of ADC Channels 10
Length 7mm
Height Seated (Max) 1.6mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:996 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STM32L051C8T3 Product Details
STM32L051C8T3 Description
The STM32L051C8T3 MCU is from the STM32L051x6/8 family incorporating the high-performance ARM Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
STM32L051C8T3 Features
  • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
  • PLL for CPU clock
  • Pre-programmed bootloader
  • USART, SPI supported
  • Development support
  • Serial wire debug supported
  • Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
  • Memories
  • Up to 64 KB Flash with ECC
  • 8 KB RAM
  • 2 KB of data EEPROM with ECC
  • 20-byte backup register
  • Sector protection against R/W operation
  • Rich Analog peripherals (down to 1.8 V)
  • 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
  • 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake-up capability, down to 1.8 V)
  • 7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
  • 7x peripherals communication interface
  • 2x USART (ISO 7816, IrDA) 1x UART (low power)
  • 2x SPI 16 Mbits/s
  • 2x I2C (SMBus/PMBus)
  • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
  • All packages are ECOPACK?2
  • Ultra-low-power platform
  • 1.65 V to 3.6 V power supply
  • -40 to 125 °C temperature range
  • 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
  • 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
  • 0.8 μA Stop mode + RTC + 8 KB RAM retention
  • 139 μA/MHz Run mode at 32 MHz
  • 3.5 μs wakeup time (from RAM)
  • 5 μs wakeup time (from Flash)
  • Core: ARM? 32-bit Cortex?-M0+ with MPU
  • From 32 kHz up to 32 MHz max.
  • 0.95 DMIPS/MHz
  • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
  • Ultralow power POR/PDR
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Clock sources
  • 1 to 25 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • High-speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
  • Internal low-power 37 kHz RC