Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L031G6U7
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L031 28 Pin 32MHz 3V 28-UFQFN
SOT-23
STM32L031G6U7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-UFQFN |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32L0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Max Power Dissipation | 167mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L031 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 32K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | ARM |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.32000 | $2.32 |
| 10 | $2.08000 | $20.8 |
| 100 | $1.67210 | $167.21 |
| 500 | $1.37376 | $686.88 |
The 32-bit, 32 MHz, high-performance Arm? Cortex?-M0+ 32-bit RISC core, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash program memory, 1 Kbytes of data EEPROM, and 8 Kbytes of RAM), as well as a wide variety of improved I/Os and peripherals, are all included in the access line ultra-low-power STM32L031G6U7.
High power efficiency for a variety of performances is offered by the STM32L031G6U7 chip. This is made possible by a broad selection of internal and external clock sources, a built-in voltage adaption, and numerous low-power modes.
The STM32L031G6U7 device includes a number of analog capabilities, including a 12-bit ADC with hardware oversampling, two comparators that consume very little power, multiple timers, and a low-power timer (LPTIM), three general-purpose 16-bit timers, an RTC, and a SysTick that can serve as a time base. They also have two watchdogs: a window watchdog based on a bus clock and a watchdog with separate clock and window functionality.
The STM32L031G6U7 device also includes one I2C, one SPI, one USART, and a low-power UART among other advanced and conventional communication interfaces (LPUART).
In addition, the STM32L031G6U7 has a real-time clock and a set of backup registers that are powered even when the device is in standby mode.
The STM32L031G6U7 ultra-low-power device can run on a 1.8 to 3.6 V power supply with BOR or a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option (down to 1.65 V at power down). They are offered in the temperature range of -40 to +125 °C. A wide range of power-saving modes makes the development of low-power applications.
Rich Analog peripherals
– 12-bit ADC 1.14 Msps up to 10 channels (down to 1.65 V)
– 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
5x peripherals communication interface
1x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
Up to 2 SPI interfaces, up to 16 Mbits/s
1x I2C (SMBus/PMBus)
8x timers: 1x 16-bit with up to 4 channels, 2x 16-bit with up to 2 channels, 1x 16-bit ultra-low-power timer, 1x SysTick, 1x RTC and 2x watchdogs (independent/window)
CRC calculation unit, 96-bit unique ID
All packages are ECOPACK?2
Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40 to 125 °C temperature range
– 0.23 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.35 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.6 μA Stop mode + RTC + 8 KB RAM retention
– Down to 76 μA/MHz in Run mode
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
– 41 μA 12-bit ADC conversion at 10 ksps
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+
– From 32 kHz up to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
– Ultralow power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
Clock sources
– 1 to 25 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
– PLL for CPU clock
Pre-programmed bootloader
– USART, SPI supported
Development support
– Serial wire debug supported
Up to 38 fast I/Os (31 I/Os 5V tolerant)
Memories
– Up to 32-Kbyte Flash with ECC
– 8-Kbyte RAM
– 1-Kbyte of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
Light sensing & controlling devices
Temperature sensing and controlling devices
Fire detection & safety devices
Industrial instrumentation devices
Process control devices
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
