Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32H753IIT6
STMicroelectronics
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M7 32-Bit Microcontroller STM32H7 Series STM32H753 400MHz 3.3V 176-LQFP
SOT-23
STM32H753IIT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32H7 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32H753 |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SMBus, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 1M x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MDIO, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, SWPMI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 36x16b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 20 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Number of UART Channels | 9 |
| Number of ADC Channels | 36 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125°C |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Number of SPI Channels | 6 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $17.79000 | $17.79 |
| 80 | $15.67613 | $1254.0904 |
| 160 | $13.81194 | $2209.9104 |
| 560 | $12.28671 | $6880.5576 |
The high-performance Arm? Cortex?-M7 32-bit RISC CPU used in the STM32H753IIT6 chip operates at up to 480 MHz. The Cortex?-M7 core includes a floating point unit (FPU) that supports Arm? single-precision and double-precision (IEEE 754 compliant) data processing instructions. The memory protection unit (MPU) and the entire range of DSP instructions are supported by the STM32H753IIT6 device to increase application security.
The STM32H753IIT6 device includes high-speed embedded memories with a dual-bank Flash memory of 2 Mbytes, up to 1 Mbyte of RAM (including 192 Kbytes of TCM RAM, up to 864 Kbytes of user SRAM and 4 Kbytes of backup SRAM), a wide variety of upgraded I/Os, and peripherals connected to APB and AHB buses, a 2x32-bit multi-AHB bus matrix, and a multi-layer AXI interface supporting internal and external memory access are all included.
A genuine random number generator (RNG), two PWM timers for motor control, five low-power timers, a high-resolution timer, three ADCs, two DACs, two ultra-low-power comparators, a low-power RTC, and a cryptographic acceleration cell are all provided by the devices. Four digital filters for external sigma-delta modulators are supported by the devices (DFSDM). They also have both conventional and cutting-edge communication interfaces.
Security
ROP, PC-ROP, active tamper, secure firmware upgrade support, Secure access mode
General-purpose input/outputs
Up to 168 I/O ports with interrupt capability
Core
32-bit Arm? Cortex?-M7 core with double-precision FPU and L1 cache: 16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache; frequency up to 480 MHz, MPU, 1027 DMIPS/2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
Memories
2 Mbytes of Flash memory with read-while write support
1 Mbyte of RAM: 192 Kbytes of TCM RAM (inc. 64 Kbytes of ITCM RAM + 128 Kbytes of DTCM RAM for time-critical routines), 864 Kbytes of user SRAM, and 4 Kbytes of SRAM in the Backup domain
Dual mode Quad-SPI memory interface running up to 133 MHz
Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus: SRAM, PSRAM, SDRAM/LPSDR SDRAM, NOR/NAND Flash memory clocked up to 100 MHz in Synchronous mode
CRC calculation unit
Alarm systems, video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Mobile applications, Internet of Things
Wearable devices: smart watches
Motor drive and application control
Medical equipment
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
Printers, and scanners
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
