Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32G031F4P6
STMicroelectronics
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32G0 Series 3V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
STM32G031F4P6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Series | STM32G0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 18 |
| Speed | 64MHz |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 17x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.18000 | $3.18 |
| 500 | $3.1482 | $1574.1 |
| 1000 | $3.1164 | $3116.4 |
| 1500 | $3.0846 | $4626.9 |
| 2000 | $3.0528 | $6105.6 |
| 2500 | $3.021 | $7552.5 |
STM32G031x4/x6/x8 mainstream microcontrollers are based on a high-performance ARM Cortex - M0mm 32-bit RISC core and run at up to 64 MHz. They provide highly integrated, suitable for a wide range of consumer, industrial and home appliance applications, and prepare for Internet of things (IoT) solutions. These devices include memory protection units (MPU), high-speed embedded memory (8K bytes of SRAM and up to 64K bytes of flash program memory with read protection, write protection, proprietary code protection and security areas), DMA, a wide range of system features, enhanced Igamo and peripherals. These devices provide standard communication interfaces (two I2C, two SPI/, one I2S and two USART), a 12-bit ADC (2.5 MSPS) with up to 19 channels, an internal reference voltage buffer, a low-power RTC, an advanced control PWM timer running up to twice the frequency of CPU, four general purpose 16-bit timers, one 32-bit general timer, two low-power 16-bit timers, Two watchdog timers and a SysTick timer.
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M0+ CPU,
frequency up to 64 MHz
? -40°C to 85°C/105°C/125°C operating
temperature
? Memories
– Up to 64 Kbytes of Flash memory with
protection and securable area
– 8 Kbytes of SRAM with HW parity check
? CRC calculation unit
? Reset and power management
– Voltage range: 1.7 V to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable Brownout reset (BOR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low-power modes:
Sleep, Stop, Standby, Shutdown
– VBAT supply for RTC and backup registers
? Clock management
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator with calibration
– Internal 16 MHz RC with PLL option (±1 %)
– Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %)
? Up to 44 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Multiple 5 V-tolerant I/Os
? 5-channel DMA controller with flexible mapping
? 12-bit, 0.4 μs ADC (up to 16 ext. channels)
– Up to 16-bit with hardware oversampling
– Conversion range: 0 to 3.6V
? 11 timers (one 128 MHz capable): 16-bit for
advanced motor control, one 32-bit and four
16-bit general-purpose, two low-power 16-bit,
two watchdogs, SysTick timer
? Calendar RTC with alarm and periodic wakeup
from Stop/Standby/Shutdown
power-saving modes
low-power timers
low-power UART
Allowsthe design of low-power applications
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
