Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F446ZEJ6
STMicroelectronics
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F446 144 Pin 180MHz 3.3V 144-UFBGA
SOT-23
STM32F446ZEJ6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 180MHz |
| Base Part Number | STM32F446 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Supply Current-Max | 115mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Address Bus Width | 24 |
| ROM (words) | 524288 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| External Data Bus Width | 32 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $9.98000 | $9.98 |
| 10 | $9.01300 | $90.13 |
| 100 | $7.46180 | $746.18 |
| 500 | $6.49760 | $3248.8 |
The package is in 144-UFBGA format. This Microcontroller has 114 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. STM32F4-series components are electrical components. Having a size of 512KB 512K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. With a ARM? Cortex?-M4 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 144 has 144 terminations. 32-bits are used for its size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. The part has a memory size of 512kB. The base part number STM32F446 MCU can be used to find alternatives. MCU's frequency is 180MHz. Devices work in YES PWM channels. On the chip, there are 144 pins that are accessible. This Microcontroller is embedded with a CORTEX-M4F processor family, which is a powerful and efficient CPU.
STM32F4 series
Base part number of STM32F446
144 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 144 Pins
There are a lot of STMicroelectronics STM32F446ZEJ6 Microcontroller applications. STM32F446ZEJ6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Leakage current tester
Process control devices
Refrigerators
Calculators
Oscilloscopes
Dryers
Gas monitoring systems
Mobile computers
Smart instruments
Paper shredders
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
