Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F437VIT6
STMicroelectronics
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F437 100 Pin 168MHz 3.3V 100-LQFP
SOT-23
STM32F437VIT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 5A992.C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F437 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 2MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| Speed | 180 MHz |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 125mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 2097152 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $22.50000 | $22.5 |
| 500 | $22.275 | $11137.5 |
| 1000 | $22.05 | $22050 |
| 1500 | $21.825 | $32737.5 |
| 2000 | $21.6 | $43200 |
| 2500 | $21.375 | $53437.5 |
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
