Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F429NEH6
STMicroelectronics
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F429 216 Pin 180MHz 3.3V 216-TFBGA
SOT-23
STM32F429NEH6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 216-TFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 216 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 216 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F429 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 168 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 140mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Length | 13mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 13mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.65000 | $12.65 |
| 10 | $11.62600 | $116.26 |
| 160 | $9.81913 | $1571.0608 |
| 640 | $8.73480 | $5590.272 |
216-TFBGA-packages are available. STM32F429NEH6 has 168 I/Os on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on a 32-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. STM32F4 series components make up this electrical component. This program has a program memory of 512KB 512K x 8 bytes, which is the size of the program. The ARM? Cortex?-M4 Core Processor powers the device and is one of its key features. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. The microcontroller is known that the chip has 216 terminations in total. In addition, the MCU chip comes in a 32-bit size. The component always operates in a 3.3V supply voltage. In addition to that, the MCU chip has YES DMA channels. The part has a memory size of 512kB. The base part number STM32F429 MCU provides alternatives. At a frequency of 180MHz, the Microcontroller can operate efficiently. There are a total of YES channels on the device. It is possible to access the 216 pins on the chip. The MCU is powered by the CORTEX-M4 CPU family that is embedded in it. The CPU is based on ARM cores.
Microcontroller with ARM? 32bit Cortex?-M4 CPU + FPU, frequency up to 180MHz in 216 pin BGA package
512Kbytes of flash memory, 256Kbytes system/4Kbytes of backup SRAM
LCD parallel interface, 8080/6800 modes, FMC memory controller
1.7V to 3.6V application supply and I/Os, 4 to 26MHz crystal oscillator
168 GPIO, 12bit ADC (24 channel), 12-bit DAC
General-purpose DMA (16-stream DMA controller with FIFOs and burst support)
10 general purpose, 2 advanced control, 2 basic timers
SWD & JTAG interfaces, Cortex-M4 Trace Macrocell?
True random number generator, CRC calculation unit
SPI / I2S, I2C, USART/UART, USB OTG FS/HS, CAN, SAI, SDIO, camera interface, Ethernet, LCD-TFT
There are a lot of STMicroelectronics STM32F429NEH6 Microcontroller applications. STM32F429NEH6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment, and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments, and Automobile industry.
Hard drives
Pacemakers
Oscilloscopes
Auto-breaking system
Laptops
Playstation
Gas monitoring systems
Torpedo guidance
Ipad
Keyboards
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
