Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F417IEH6
STMicroelectronics
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F417 176 Pin 168MHz 3.3V 201-UFBGA
SOT-23
STM32F417IEH6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F417 |
| Pin Count | 201 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 109mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 524288 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.03000 | $12.03 |
| 10 | $11.05500 | $110.55 |
| 168 | $9.33667 | $1568.56056 |
| 504 | $8.30560 | $4186.0224 |
STM32F417IEH6 microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. STM32F417IEH6 datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. STMicroelectronics STM32F417IEH6 is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
The package is 201-UFBGA-shaped. 140 I/Os are available. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. STM32F4 series components make up this electrical component. The electronic part has a program memory size of 512KB 512K x 8. A ARM? Cortex?-M4 Core processor is used to power the device. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 176. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. There is a 3.3V volt supply output on the chip. The system has YES channels for DMA communication. This IC part has a memory size of 512kB. The base part number STM32F417 MCU provides alternatives. MCU's frequency is 168MHz. The device works in YES PWM channels. In this chip, 176 pins can be accessed. The clock has 14 timers/counters to keep track of the time. The pin count is 201. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the CORTEX-M4 CPU. There is an integrated ARM core architecture in it.
STM32F4 series
Base part number of STM32F417
176 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 176 Pins
There are a lot of STMicroelectronics STM32F417IEH6 Microcontroller applications. STM32F417IEH6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Smartphones
Keyboards
Nintendo
Calculators
Wastewater treatment
Hand-held metering systems
Answering machines
Automatic control
DDC control
Radio
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
