Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F407ZET6
STMicroelectronics
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F407 144 Pin 168MHz 3.3V 144-LQFP
SOT-23
STM32F407ZET6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F407 |
| Pin Count | 144 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 20.2mm |
| Width | 20.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.06000 | $11.06 |
| 60 | $9.74217 | $584.5302 |
| 120 | $8.58358 | $1030.0296 |
| 540 | $7.63570 | $4123.278 |
The STM32F407ZET6 MCU is part of the STM32F407xx series and is based on the high-performance ARM Cortex-M4 32-bit RISC processor that operates up to 168 MHz. The Cortex-M4 core includes a single-precision floating-point unit (FPU) supporting all ARM single-precision data-processing instructions and formats.
Core: ARM? 32-bit Cortex? -M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 168 MHz, memory protection unit, 210 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
Memories
Up to 1 Mbyte of Flash memory
Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
Flexible static memory controller supporting Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
Clock, reset and supply management
1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
POR, PDR, PVD and BOR
4-to-26 MHz crystal oscillator
Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
32 kHz oscillator for RTC with calibration
Internal 32 kHz RC with calibration
Sleep, Stop and Standby modes
VBATsupply for RTC, 20×32 bit backup registers + optional 4 KB backup SRAM
3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
2×12-bit D/A converters
General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-bit timers up to 168 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
Debug mode
Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell?
Up to 140 I/O ports with interrupt capability
Up to 136 fast I/Os up to 84 MHz
Up to 138 5 V-tolerant I/Os
Up to 15 communication interfaces
Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
Up to 4 USARTs/2 UARTs (10.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
Up to 3 SPIs (42 Mbits/s), 2 with muxed full-duplex I2S to achieve audio class accuracy via internal audio PLL or external clock
2 × CAN interfaces (2.0B Active)
SDIO interface
Advanced connectivity
USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
USB 2.0 high-speed/full-speed device/host/OTG controller with dedicated DMA, on-chip full-speed PHY and ULPI
10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
True random number generator
CRC calculation unit
96-bit unique ID
RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
Industrial, automotive and other high-end applications
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
